Jaki telewizor OLED LG z zakrzywionym ekranem wybrać?

| 0 Komentarzy
Telewizory LG z zakrzywionym ekranem zdominowały świat elektroniki. Czym jest OLED? Jaki TV wybrać?

Telewizory obsługujące technologię OLED zyskują coraz większe grono zwolenników. Wśród klientów kupujących TV z zakrzywionym ekranem można znaleźć miłośników filmów, seriali oraz gier. Nic dziwnego, sprzęt ten wyróżnia się wyjątkową jakości obrazu oraz nieprzeciętnym designem. Zakrzywienie ekranu pozwala na umieszczenie wszystkich części ekranu w jednakowej odległości od oczu widza. W efekcie użytkownik odnosi wrażenie, że obiekty na ekranie mają taką samą wielkość – jest dosłownie otoczony obrazem.

Polecane telewizory LG

Jaki telewizor OLED wybrać?

W ofercie Morele.net znajdziesz zarówno telewizory o niewielkich rozmiarach ekranu, jak i wielkie telewizory 65-calowe. Najmniejsze dostępne telewizory z zakrzywionym ekranem HDR (High Dynamic Range) mają przekątną równą 49 cali. Nadają się one doskonale do oglądania filmów i seriali oraz grania w dynamiczne gry. Taki model warto wybrać do niewielkiego salonu.

W przypadku doposażania w telewizor w technologii OLED większego salonu można śmiało zakupić odbiornik o przekątnej 55 cali lub więcej. Takie wymiary ekranu gwarantują bardzo dobrą głębię, wysoki kontrast, doskonałe odwzorowanie barw oraz brak zniekształceń. 4K to gwarancja perfekcyjnej jakości, telewizory OLED 55 cali wyróżnia także płynność i niskie rozmycie obrazu.

Technologia Curved i zakrzywiony ekran to rozwiązanie, które zapewnia najlepszy realizm. Wybierając konkretny model TV, warto zainteresować się dodatkowymi funkcjami, w jakie może zostać wyposażony odbiornik. Jedną z nich jest opcja podłączenia TV do Internetu. Inne ciekawe i przydatne cechy to:

  • blokada rodzicielska,
  • czasowy włącznik i wyłącznik telewizora,
  • PVR – nagrywanie na twardy dysk,
  • PiP oraz PaP – oglądanie dwóch programów naraz oraz odbieranie oddzielnie dźwięku z poszczególnych ekranów.  

Najnowsze telewizory OLED zapewniają najlepszy odbiór dźwięku (dzięki wbudowanym głośnikom), niektórymi z modeli da się także sterować w innowacyjny sposób – np. gestem lub poprzez polecenia głosowe. Nowe modele telewizorów posiadają rozwiązania stworzone z myślą o użytkownikach sprzętu różnych marek. Możesz je sparować np. z elektroniką Apple i wysyłać do urządzenia dźwięk oraz obraz z iPhone’a, iPada lub komputera Mac.

Miłośników najnowszych technologii z pewnością zainteresuje możliwość włączenia odbiornika OLED w wyposażenie Smart Home. Wśród licznych opcji oferowanych przez zakrzywiony telewizor LG znajdziemy nie tylko konfiguracje wyświetlania filmów, ale także specjalny pulpit sterowania, z którego poziomu da się zarządzać różnymi innymi sprzętami w gospodarstwie domowym, np. lodówką, zmywarką lub klimatyzacją.

Czym jest technologia OLED? Co odróżnia ją od LED oraz Ultra HD?

Co wyróżnia telewizory LG z zakrzywionym ekranem od odbiorników korzystających z innych technologii? Jeśli chodzi o telewizory LED, ich działanie opiera się na ekranie ciekłokrystalicznym. Wyświetlanie obrazu na takim ekranie jest możliwe dzięki podświetleniu za pomocą diod LED. Źródła światła są rozmieszczone na całej powierzchni telewizora. W przypadku telewizora OLED LG matryca wykonana jest z diod z polifenylenowinylenu i stanowi ona źródło światła. Dzięki temu obraz jest realistyczny, a telewizor może być niezwykle cienki.

Ekrany OLED korzystają z nowszej i lepszej technologii niż FULL HD. Dzięki zastosowaniu w nich Ultra HD uzyskasz wyjątkową jakość obrazu, doskonały kontrast oraz idealną czerń. Ten typ TV charakteryzują szerokie kąty, co sprawia, że widz może się poczuć jak w kinie. Czas reakcji w telewizorach LG z zakrzywionym ekranem jest krótszy w porównaniu do matrycy LCD. W ten sposób redukowane są rozmycia spowodowane szybkim ruchem i obraz jest bardziej wyraźny. Kolejnym krokiem w rozwoju technologii OLED jest QLED.

Dlaczego obraz w technologi OLED jest zakrzywiony?

Skąd wynika ta moda na telewizory zakrzywione (z języka angielskiego curved)? Krzywiznę ekranu w telewizorach wykorzystujących technologię OLED dobrano na podstawie naukowych obliczeń, tak by dopasować sposób wyświetlania obrazu do ludzkiego pola widzenia. W efekcie wszystkie obserwowane punkty znajdują się w takiej samej odległości od oczu użytkownika, co daje efekt niezwykłej głębi i wrażenia podobne, jak w kinie IMAX.

Zalety zakrzywionego ekranu technologi OLED

Telewizory 55 cali, a także większe modele,OLED 65 cali lub nawet 75 posiadają wiele zalet. Zakrzywiona matryca wywołuje perfekcyjny efekt otoczenia obrazem – widz odnosi wrażenie, jak gdyby znajdował się on w centrum sceny. Inne korzyści to:

  • designerski i elegancki wygląd,
  • doskonała czerń,
  • niezwykle realistyczny obraz bez zniekształceń,
  • zwiększony kontrast i wierne odwzorowanie barw.

Większość telewizorów OLED to tzw. Smart TV. Można je parować z telefonem, tabletem, sterować nimi poprzez gesty lub odtwarzać video z serwisów do streamingu.  

Jakie jeszcze sązalety OLED? Telewizor LG zakrzywiony pozwala na dłuższe granie w gry i oglądanie telewizji bez szkodliwego wpływu na oczy. Matryce tego typu telewizorów są lżejsze i cieńsze niż w telewizorach LCD oraz LED. Technologia TV OLED jest także energooszczędna. W porównaniu ze starszymi modelami TV odbiorniki OLED zużywają mniej energii i są tańsze w eksploracji.  

Wady zakrzywionego ekranu technologi OLED

Najnowsza technologia OLED posiada dużo zalet, ale nie jest ona doskonała w każdym calu. Telewizor LG z zakrzywionym ekranem musi mieć duże rozmiary, w związku z czym nie nadaje się on do niewielkich mieszkań. Najczęściej klienci decydują się na zakup telewizora o przekątnej powyżej 60 cali – wtedy jakość wyświetlanego obrazu jest satysfakcjonująca. Inny minus telewizorów OLED to wypalenie się ekranu. Na szczęście w odbiornikach najnowszej generacji defekt ten jest eliminowany.

Spośród wad technologii OLED należy wymienić także wysoki koszt produkcji telewizorów. W związku z tym za TV OLED zapłacimy nawet kilka–kilkanaście tysięcy złotych. Co jeszcze może zniechęcić do zakupu? Dla fanów gier konsolowych ważnym aspektem będzie niski parametr input lag (opóźnienie wyświetlanego obrazu) oraz wysoka jasność ekranu – cech tych na próżno szukać w odbiornikach OLED, ale kolejna technologia – QLED wprowadza wiele poprawek pod tym względem.

Jak widać, telewizory wykonane w technologii OLED to rozwiązanie stworzone z myślą o przyszłości. Wybierając odbiornik OLED, użytkownik może się cieszyć niezwykle realistycznym obrazem rodem z kina, świetnym dźwiękiem, intuicyjną i łatwą obsługą oraz wygodnym dostępem do multimediów. Jeśli nadal masz problem z wyborem odpowiedniego telewizora do mieszkania lub domu, warto sprawdzić publikowane co roku rekomendacje serwisów streamingowych. Taką listę odbiorników, których jakość jest ponadprzeciętna oraz które wspierają interaktywne funkcje, tworzy regularnie np. Netflix.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.